Pirties poveikis ligoms
Pirtis yra natūralus būdas išvalyti organizmą ir sutvarkyti nemažai įvairių negalavimų. Senovės Graikijoj Hipokratas (460-377 m. pr. m. e.) daugiau nei pusei savo pacientų skirdavo pirties procedūras, o XVI a. Vilniuje populiariausi gydytojai buvo pirtininkai. Nors šiais laikais apie tai dažnai pamirštama, dalis specialistų pirties naudą vertina ir stengiasi taikyti praktikoj. JAV Viskonsino medicinos mokyklos profesorius dr. Lukas Fortney teigia: „Aš rekomenduoju pirtį žmonėms nuo aukšto kraujospūdžio, raumenų spazmų, sezoninės depresijos ir streso. Be to, pirtis veiksmingai išvalo kūną nuo chemikalų, esančių žemėje ir ore. Tai žymiai saugiau nei vartoti daug vaistų.”. Išsiaiškinkime plačiau, kokioms problemoms padeda buvimas pirtyje ir kokiu būdu tai vyksta.
Toksinai ir infekcijos
Straipsnyje apie pirtis minėjau sėkmingą tyrimą su Niujorko gelbėtojais, paveiktais toksiškų medžiagų. Tačiau ir kasdieniame gyvenime per orą ir maistą į organizmą patenka daug teršalų. Tai - įvairūs chemikalai, sunkieji metalai, bakterijos. Būnant pirtyje karštis sukelia prakaitavimą ir per odos poras teršalai pasišalina. Pirtis tokiu būdu padeda esant pagirioms (šalinami alkoholio toksinai). Radiacijos ir chemikalų pažeistos kūno ląstelės, skirtingai negu sveikos ląstelės, negali atlaikyti karščio. Todėl pirtyje organizmas nuo išsivalo ir nuo jų.
Išsivalius kūno audiniams pagerėja organų veikla ir medžiagų apykaita. Be to, karštyje iki 58% padaugėja baltųjų kraujo kūnelių, naikinančių infekcijas. Pirtis - puiki profilaktinė ir imunitetą stiprinanti priemonė. Vokietijoje su vaikais atliktas tyrimas parodė, kad lankiusieji pirtį peršalimo ir kitomis ligomis sirgo dukart rečiau.
Kvėpavimo ligos
Joms koreguoti tinkamiausia garinė pirtis. Patekę į kvėpavimo takus garai drėkina nosį, gerklę ir plaučius, išvalo juos nuo gleivių ir alergenų. Pirtyje įkvepiamų garų koncentracija yra didesnė nei naudojant oro drėkintuvą, atitinkamai stipresnis ir efektas. Garai padeda esant bronchitui, astmai, lėtinei obstrukcinei plaučių ligai, alergijoms, sinusitui, laringitui. Nors to ne visada pakanka pilnai išgyti, patiriamas palengvėjimas skatina tęsti pirties procedūras.
Širdies sutrikimai
Tiriant širdies nepakankamumą 64 pacientams kartu su tradicinėm priemonėm buvo taikoma infraraudonųjų spindulių saunos terapija. Kitai grupei iš 65 žmonių - tik tradicinė medicina. Iš šios grupės per 5 metus 69% tiriamųjų turėjo širdies veiklos sutrikimų, o 12 žmonių mirė. Tuo tarpu iš pirtį lankiusiųjų grupės širdies sutrikimų turėjo tik 31% ir 8 pacientai mirė. Tyrimo autoriai padarė išvadą: „Ši terapija yra daug žadantis nefarmakologinis širdies nepakankamumo gydymo būdas”.
Kaip vyksta gijimas? Būnant pirtyje organizme išsiskiria azoto monoksidas, kuris išplečia kraujagysles. Taip sumažėja pasipriešinimas širdžiai pumpuojant kraują. Atitinkamai pagreitėja kraujotaka ir raumenys geriau aprūpinami deguonim. Kartu susitvarko ir pernelyg aukštas kraujo spaudimas.
Savijauta
Pirtis atpalaiduoja, ramina, dėl karščio smegenyse išsiskiria „laimės hormonai” (endorfinai ir serotoninas). Atitinkamai pagerėja bendra savijauta, miegas tampa gilesnis. Kaitintis pirtyje rekomenduojama esant stresui, įtampai, nuovargiui, agresijai, nemigai, nesunkiai depresijai. Šaltą žiemą natūraliai norisi atostogų į saulėtus kraštus, bet paprastesnis būdas yra tiesiog nueiti į pirtį, kuri sušvelnina sezoninę depresiją.
Japonijos Kagošimos universiteto specialistai tyrė nesunkia depresija sirgusius pacientus. Po 1 mėnesio pirties terapijos jie mažiau skundėsi apetito stoka, įtampa, somatiniais sutrikimais.
Skausmai
Karštis atpalaiduoja tiek psichiką, tiek ir kūno raumenis. Praeina spazmai, sąstingis, nuovargis, sąnarių audiniai tampa elastingi. Pagreitėjus kraujotakai pažeistos vietos geriau aprūpinamos deguonimi ir greičiau gija. Geriausi rezultatai būna infraraudonojoje pirtyje.
Siekiant išsiaiškinti tiksliau, Kagošimoje buvo atlikti tyrimai. Po 3 mėnesių pirties terapijos fibromialgijos simptomai atskiriems pacientams sumažėjo nuo 31% iki 77%. Praėjus 6 mėnesiams po terapijos išsilaikė nuo 28% iki 68% skausmo sumažėjimas. Saunos karštis padeda esant reumatiniam artritui, ankiloziniam spondilitui, periferinių arterijų ligai. Pirtis gali sušvelninti bet kokį fizinį skausmą, nepriklausomai nuo jo kilmės.
Einant į pirtį svarbu nepamiršti atsargumo, ypač sergant širdies ir kai kuriom kitom ligom. Esant abejonėms geriau pasitarti su išmanačiais specialistais, kad nenutiktų nelaimių. Bet apksritai pirtis yra tikras lobis sveikatai. Belieka tikėtis, kad medicina ateityje ne tik stengsis pažinti jos privalumus, bet ir kuo plačiau juos pritaikyti.