Apie pirtis
Pirtis nuo seno buvo magiška erdvė, į kurią žmonės ateidavo pabendrauti, atsinaujinti, pasveikti, o taip pat ir dvasiškai tobulėti. Pirtis sujungia ugnį, vandenį, žemę ir orą - keturis pirminius elementus. Turbūt todėl ir jos poveikis toks universalus. Pirtis apvalo, gydo, suteikia gyvybinės energijos. Be to, nuo karščio kūne išsiskiria laimės hormonai endorfinai. Nereiktų manyti, kad pirtis skirta vien tik pramogai su alaus bokalais. Suomijos politikai pirtyse netgi rengdavo tarptautines derybas pačiu aukščiausiu lygiu.
Dėl ypatingos meilės pirtims Suomija ir laikoma jų tėvyne, tačiau jų visąlaik buvo ir kitur. Pirtis kūreno senovės Graikijoje, Egipte, Kinijoje, Indijoje. Šiaurės Amerikos indėnai ir apeigų metu jose bendravo su dvasiomis(!). Lietuvos valdovai Vytautas Didysis, Jogaila, Švitrigaila, Žygimantas Augustas taip pat drąsiai lankė pirtis ir, reik manyt, tokiu būdu rodė pavaldiniams deramą higienos pavyzdį. Tuo tarpu Prancūzijos karalius Liudvikas XIV pirtis ignoravo, nes Vakarų Europoje praustis tais laikais buvo didelė gėda ir etiketo nepaisymas. Šio požiūrio pasekmės buvo pakankamai akivaizdžios. Tenykštis Rusijos ambasadorius laiškuose rašė: “Jo Didenybė smirda kaip laukinis padaras.” Laikui bėgant prausimasis visgi tapo normaliu reiškiniu.
Skirtingi pasaulio kraštai pirtis įsivaizdavo su savais niuansais. Turkiška, suomiška, rusiška, japoniška, sauna, sausoji, garinė, baltoji, juodoji, dūminė, infraraudonųjų spindulių. Pagrindinis skirtumas tarp jų - vienose daugiau naudojamas oro karštis (sausoji, suomiška, sauna), o kitose vandens garai (garinė, rusiška, turkiška). Juodoji (dūminė) pirtis yra be kamino - iš pradžių ji iškūrenama ir tik po to einama kaitintis. Pirtyse naudojamos vantos, kvapai, smilkalai. Japonai noriai neria į vandens kubilą, o Indijos pirtyse kaitinamos grindys. Atsirado netgi karščio joga Bikram, praktikuojama prie +40 C ir 40% drėgmės. Trumpai tariant, pojūčių skalė gan nemaža.
Tačiau ar gali pirtis padėti sutvarkyti ligas? Atlikti tyrimai patvirtina, kad teigiamas poveikis yra. Pavyzdžiui, per 2001 m. rugsėjo 11 d. bokštų dvynių griūtį nemažai Niujorko gelbėtojų (policininkai, gaisrininkai ir kt.) nukentėjo nuo į aplinką patekusių kenksmingų medžiagų. Tai jiems sukėlė kvėpavimo, virškinimo ligas, depresiją, nervingumą. Dalis iš jų po to praėjo detoksikaciją pirtyje. Ši programa truko vidutiniškai 30 dienų. Paskui net 84% programos dalyvių pasveiko ir atsisakė visų naudotų vaistų.
Galima išskirti šiuos pirties privalumus sveikatai:
- - atpalaiduoja
- - mažina stresą
- - pakelia nuotaiką
- - gerina miegą
- - šalina toksinus
- - nuima pagirias
- - gražina odą
- - valo plaučius (ypač garinė pirtis)
- - gerina inkstų ir kepenų darbą
- - mažina skausmą
- - stiprina imunitetą
- - padeda sergant autoimuninėm ligom
Plačiau apie pirties poveikį ligoms galite sužinoti šiame straipsnyje.
Pirtis sukelia savotišką euforijos ir pilnatvės jausmą. Erdvė pasikeičia, kasdienis pasaulis su visom problemom tampa ne toks svarbus. Pirtyje generolų nebūna, sako liaudies išmintis. Tačiau Suomijos prezidentas Urho Kekkonenas privačioje saunoje per šaltąjį karą vesdavo derybas su JAV ir sovietų vadovais. Niekas neturi teisės palikti pirties, kol nepasiektas susitarimas - tokia buvo saunos diplomatija. O kai kam pirtis - kūrybinio įkvėpimo šaltinis. “Vienatvė suteikia progų kūrybai ir kai kurie mano personažai gimė ekstremalioms sąlygomis saunos karštyje”, - pasakoja garsus aktorius Johnny Deppas. Bet statusas ar titulas neturi reikšmės. Pirtyje visi lygūs, o laimė kartais būna visai paprasta.