Septyni pagrindiniai energetiniai centrai (čakros)
Čia pateikti pagrindinių žmogaus energetinių centrų aprašymai: vieta, spalva, susiję kūno organai ir funkcijos.
Pirmoji – pamatinė čakra (Muladhara)
Vieta: Stuburo apačia.
Spalva: Raudona.
Stichija: Žemė.
Pojūtis: Uoslė.
Susiję kūno organai: Limfinė sistema, skeletas, prostatos liauka, storoji ir tiesioji žarnos, kojos, antinksčiai.
Pirmoji čakra yra atsakinga už saugumo jausmą, ryšį su žeme, materialiuoju pasauliu. Tai yra gyvybinės energijos centras, susijęs su išgyvenimo instinktu ir pusiausvyra. Kiekvienas žmogus turi kūną ir gyvūnams būdingus instinktus. Ši čakra reguliuoja maisto, savisaugos ir materialaus prieglobsčio poreikius.
Jei čakra subalansuota, žmogus yra drąsus, turi daug valios, pasitiki savimi. Priešingu atveju trūksta energijos, jaučiama baimė, gali pasireikšti savęs nuvertinimas arba agresija, egoizmas.
Antroji - kryžkaulio čakra (Svadhisthana)
Vieta: 5 cm žemiau bambos.
Spalva: Oranžinė.
Stichija: Vanduo.
Pojūtis: Skonis, apetitas.
Susiję kūno organai: Kiaušidės, sėklidės, šlapinimosi sistema.
Antroji čakra reguliuoja lytinį potraukį, dauginimosi funkciją, emocionalumą. Nuo tinkamo šios čakros veikimo priklauso galimybė turėti vaikų, malonios emocijos, ryšiai su kitais žmonėmis. Jeigu pirmai čakrai užtenka išgyventi supančioje aplinkoje, tai antros čakros skatinamas žmogus ieško malonumų, emocinės gyvenimo pilnatvės.
Kuomet čakra subalansuota, žmogus gerai jaučiasi visuomenėje, yra kūrybingas, nepriklausomas, patiria džiaugsmą. Jei šios čakros veikla sutrikusi, pasireiškia perdėta priklausomybė nuo aplinkos, destruktyvumas, uždarumas, nepasitenkinimas.
Trečioji – saulės rezginio čakra (Manipura)
Vieta: Tarp apatinių šonkaulių.
Spalva: Geltona.
Stichija: Ugnis.
Pojūtis: Regėjimas.
Susiję kūno organai: Raumenų sistema, oda, skrandis, kepenys, akys, kiti organai saulės rezginio zonoje.
Trečioji čakra yra asmens valios centras, susijusi su žmogaus ego, savo vertės jausmu. Atstovauja jėgą, polinkį kontroliuoti įvykius. Ši čakra atsakinga už įsitikinimus ir pasirinkimus, kuriuos mes esame pasiruošę apginti. Taip pat už savikontrolę, sugebėjimą laikytis disciplinos, profesinį tobulėjimą.
Sklandžiai veikianti čakra sąlygoja optimizmą, pasitikėjimą, žvalumą, gerą nuotaiką. Čakros veiklos sutrikimai pasireiškia pesimizmu, izoliacijos jausmu, polinkiu per daug viską analizuoti, savigarbos trūkumu.
Ketvirtoji – širdies čakra (Anahata)
Vieta: Krūtinės centras.
Spalva: Žalia.
Stichija: Oras.
Pojūtis: Lytėjimas.
Susiję kūno organai: Širdis ir kraujotaka, plaučiai, krūtinė.
Ketvirtoji čakra yra susijusi su gebėjimu mylėti ir atjausti kitus. Kai žmonės klausosi savo širdies, jie yra kupini šilumos ir džiaugsmo. Meilė yra aukščiau bet kokio racionalaus plano, kaip įsitvirtinti ir išgyventi. Ši čakra taip pat atsakinga už meninę saviraišką ir mokėjimą gydyti.
Jei širdies čakra subalansuota ir atvira, žmogus jaučia meilę ir harmoniją, yra dosnus, gailestingas. Priešingu atveju pasireiškia abejingumas, cinizmas, pavydas, gobšumas.
Penktoji – gerklės čakra (Vishuddha)
Vieta: Kaklo duobutė.
Spalva: Mėlyna.
Stichija: Erdvė, eteris.
Pojūtis: Klausa.
Susiję kūno organai: Gerklė, ausys, liežuvis, skydliaukė, rankos.
Gerklės čakra yra atsakinga už bendravimą, muzikinius sugebėjimus, minčių reiškimą žodžiais. Joje slypi asmenybės unikalumas, kūrybiškumas ir vidinis balsas, kuris pasako tiesą. Ši čakra žmogui sudaro galimybę padėti kitiems žmonėms, visuomenei savo kūrybingomis idėjomis.
Kai penktoji čakra subalansuota, žmogus yra ramus, taktiškas, taikus, geranoriškas. Jeigu yra sutrikimu, gali pasireikšti nesąžiningumas, savivalė, neištikimybė, emocinis šaltumas.
Šeštoji – trečios akies čakra (Ajna)
Vieta: Tarp antakių.
Spalva: Indigo.
Pojūtis: Ekstrasensorika.
Susiję kūno organai: Kakta, smilkiniai, kankorėžinė liauka, hipofizė, miego arterija.
Šeštoji čakra reguliuoja vaizduotę, vizualųjį mąstymą, dvasinę išmintį, intuiciją. Susijusi su žmogaus sugebėjimu prisiimti atsakomybę už save, pamatyti aukštesnę visų reiškinių prigimtį. Tai yra transcendentinė čakra atverianti galimybę pažinti realybę, esančią anapus materialios būties ir įprastinių pojūčių.
Kai čakra subalansuota, pasireiškia stipri intuicija, tvarkingas, nuoseklus mąstymas. Su čakros veikla susijusios problemos yra nepasitikėjimas intuicija, minčių chaosas, bėgimas į fantazijų pasaulį.
Septintoji – karūnos čakra (Sahasrara)
Vieta: Viršugalvis.
Spalva: Violetinė arba balta.
Pojūtis: Vienovė su Visata, dvasinė harmonija.
Susiję kūno organai: Smegenys ir nervų sistema.
Ši čakra yra virš subjekto ir objekto dualizmo, “aš” ir “mano” suvokimo. Tai yra visaapimanti vienovė, amžinybė čia ir dabar. Išmintis, kurios neįmanoma perteikti žodžiais ir koncepcijomis. Karūnos čakra atstovauja dvasinį pažinimą ir tyrą kosminę energiją.
Tinkamai veikianti karūnos čakra pasireiškia idealizmu, mokėjimu rasti teisingą kelią pasiekti dvasinį žinojimą, pagarba visoms gyvoms būtybėms. Jeigu ši čakra užblokuota, žmogus laiko save aukštesniu už kitus, neturi ryšio su savo dvasine prigimtimi, jo arba jos įsitikinimai yra labai materialistiniai.